Právě je pát bře 29, 2024 12:25 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Paradiski - La Plagne + Les Arcs
PříspěvekNapsal: stř dub 08, 2009 10:26 pm 
Offline
2-CLD

Registrován: pát led 09, 2009 10:51 pm
Příspěvky: 20
Bydliště: Liberec
V minulém týdnu jsem měl už podruhé tu čest navštívit ve Francii lyžařskou oblast Paradiski ( http://www.pardiski.com ), která se skládá z několika středisek, z nichž ty nejznámější jsou Les Arcs a La Plagne, jež jsou propojeny známým Vanoise Expressem. Bohužel jsem neměl moc času (resp. pochopení ostatních:-)) fotit lanovky, ale něčím sem přispěji. V oblasti se nacházejí 2 ledovce - Belecotte a Aiguille Rouge. Belecotte se nachází ve středisku La Plagne a vede na něj zajímavá kabinková 6-ti místná odpojitelná lanovka Poma z počátku 70-tých let. Časté jsou tam ale problémy s větrem, což jsme si dostatečně užili loni, kdy v plné rychlosti zaúčinkovala protivětrná ochrana (asi..nejsem odborník), což vyvolalo následnou "vlnu" na laně, která se projevila propadem kabinky a následným zhoupnutím kabinky zpět nahoru až jsme se dotýkali pomalu předkem kabinky lana. Nějak jsem ale nepochopil obsluhu, která lanovku poté znova rozjížděla na plnou rychlost a ono prudké zastavení se ještě několikrát opakovalo. Vzhledem k propasti pod námi to nebylo nic příjemného..jsem rád že nás to letos nepotkalo...
Druhý ledovec se nachází ve středisku Les Arcs a je s ním propojen kyvadlovou lanovkou nějakého malého výrobce:

Obrázek

Z ostatních lanovek ve středisku převažuje výrobce POMA, jedná se jak o fixní, tak o odpojitelné. Ale v poslední době u nových lanovek (kromě Vanoise Expressu) jasně dominuje Doppelmayr, jehož lanovky jsou i subjektivně hezčí a rychlejší. V La Plagne je pak dále jedna osmisedačka Leitner.
Hezky provedená stanice 6-ti sedačky Doppelmayr:

Obrázek

Pár fotek Vanoisse Expressu, jízda s ním je opravdu zažítkem, přeci jenom ne každý den jede člověk lanovkou ve výšce 380m nad zemí....:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Lyžování v této oblasti je ve skrz velmi kvalitní, většinou pro dobré lyžaře (neupravené černé), ale i milovnící carvingu zde nejdou plno širokých modrých. Sněhu je tam ještě ted dost, ale už trpí odpoledními vysokými teplotami (stejně jako lyžař), které v pohodě šplhají až k 15 st.

Ještě bych měl dotaz na jednu věc, která mě dost mrzí, že jsem si nevyfotil. Ve středisku Les Arcs jsem narazil na několik lanovek POMA, u kterých byl zřejmě proveden upgrade z fixní na odpojitelnou, kdy před "klasickou" stanici Poma z 90-tých let byl přidán jakýsi modul pro odpojování sedaček, takže lano se otáčelo až za sedačkami! nad hlavami stojících lyžařů...celé to působilo dosti nesourodě i po designové stránce. Jedná se skutečně o dodatčný upgrade??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paradiski - La Plagne + Les Arcs
PříspěvekNapsal: stř dub 08, 2009 10:59 pm 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon pro 29, 2008 5:08 pm
Příspěvky: 1209
Bydliště: Ostrava
Kotelník píše:
Ještě bych měl dotaz na jednu věc, která mě dost mrzí, že jsem si nevyfotil. Ve středisku Les Arcs jsem narazil na několik lanovek POMA, u kterých byl zřejmě proveden upgrade z fixní na odpojitelnou, kdy před "klasickou" stanici Poma z 90-tých let byl přidán jakýsi modul pro odpojování sedaček, takže lano se otáčelo až za sedačkami! nad hlavami stojících lyžařů...celé to působilo dosti nesourodě i po designové stránce. Jedná se skutečně o dodatečný upgrade??

Myslíš předpokládám něco takového: http://www.remontees-mecaniques.net/gal ... 000055.jpg

Pokud vím tak nejde o žádný upgrade, ale je to takhle od začátku. Pouze tehdy Poma z nějakého důvodu "neuměla" dělat odpojitelné stanice vcelku i s poháněcím lanáčem a pohonem, proto to tehdy řešili takto, kdy použili osvědčenou stanici Alpha z fixní lanovky.

Dokonce existuje pár takovýchto lanovek ještě i s Deltou: http://www.remontees-mecaniques.net/bdd ... -2164.html

_________________
www.lanove-drahy.cz - vše o lanovkách v České republice


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv dub 09, 2009 9:53 am 
Offline
2-CLD

Registrován: pát led 09, 2009 10:51 pm
Příspěvky: 20
Bydliště: Liberec
Jo to je přesně ono, díky....s tou Deltou to ještě jde, ale s Alphou...mohli si dát více práce :) Ale jestli první odpojitelné sedačkové lanovky od Pomy jsou z počátku 80-tých let, tak respekt...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: pon pro 06, 2010 4:03 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pát lis 26, 2010 8:16 pm
Příspěvky: 522
Bydliště: Vysočina
Kotelník píše:
Jo to je přesně ono, díky....s tou Deltou to ještě jde, ale s Alphou...mohli si dát více práce :) Ale jestli první odpojitelné sedačkové lanovky od Pomy jsou z počátku 80-tých let, tak respekt...


v 80. letech už POMA vyráběla odp. sedačky a nám sem v malých počtech komunisti tak akorát naházeli Tatrapomy H a toť vše :D


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paradiski - La Plagne + Les Arcs
PříspěvekNapsal: stř úno 15, 2012 7:59 pm 
Offline
2S

Registrován: úte bře 17, 2009 11:12 pm
Příspěvky: 277
Bydliště: Malé Svatoňovice
Já se do této oblasti chystám letos (už popáté) tak nafotím novinky a pak poreferuji :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paradiski - La Plagne + Les Arcs
PříspěvekNapsal: pát říj 31, 2014 6:25 pm 
Offline
2S
Uživatelský avatar

Registrován: pon pro 29, 2008 10:24 pm
Příspěvky: 270
Bydliště: Rokytnice nad Jizerou
není to upgrade ale dřív POMA neuměla udělat poháněcí a odpojovací stanici v jednom a řešili to takto. Už se to tu na fóru řešilo. Je takových lanovek více. např. v Avoriaz jsem to viděl.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz