Právě je pát kvě 10, 2024 2:19 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: stř čer 17, 2015 7:28 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 07, 2010 1:35 am
Příspěvky: 379
matně si pamatuji na jeden vlek v Rychnově nad Kněžnou
http://www.mapy.cz/letecka?mereni-vzdal ... xYWAsIJf5P
třeba o něm někdo něco ví


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: úte črc 21, 2015 7:08 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: stř úno 17, 2010 2:34 pm
Příspěvky: 702
Pár fotek z Orlických hor a okolí.
1.-2. Vlek v Bušíně. Foceno z cesty. S největší pravděpodobností je dlouho mimo provoz.
3.-5. Vlek poblíž Sedloňova
6.-10. Zajímavý vlek u Olešnice - druhé lano sloužilo nejspíš pro posílání kotviček dolů. Tomu nasvědčuje i druhá spodní stanice, která má mechanizmuz na ochyt kotviček.

Celkově je v okolí opravdu hodně zajímavých kotviček.


Přílohy:
Poznámka: Bušín
IMG_5967.jpg
IMG_5967.jpg [ 158.41 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
Poznámka: Bušín
IMG_6556.jpg
IMG_6556.jpg [ 104.17 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
IMG_6215.jpg
IMG_6215.jpg [ 193.47 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
IMG_6217.jpg
IMG_6217.jpg [ 197.97 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
IMG_6219.jpg
IMG_6219.jpg [ 154.46 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
Poznámka: U Olešnice
IMG_6286.jpg
IMG_6286.jpg [ 177.88 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
Poznámka: U Olešnice
IMG_6287.jpg
IMG_6287.jpg [ 191.84 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
Poznámka: U Olešnice
IMG_6289.jpg
IMG_6289.jpg [ 168.49 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
Poznámka: U Olešnice
IMG_6290.jpg
IMG_6290.jpg [ 173.57 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
Poznámka: U Olešnice
IMG_6291.jpg
IMG_6291.jpg [ 185.2 KiB | Zobrazeno 10231 krát ]
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: stř črc 22, 2015 10:39 am 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 21, 2011 9:26 pm
Příspěvky: 508
Bydliště: Brno
Na jakém principu fungoval ten odchytový mechanismus?
Co pamatuju, na kotvičkovém vleku na Hamrech (Bystré) vracené závěsy u dolní stanice zastavovaly prudkým nárazem
do gumové desky - kdo by tam nechal v nesprávný okamžik ruku, přišel by o ni.
Podle aktuálních fotek z tohoto vleku už nic nezůstalo, podobně tak jako ze zvratkového vleku, který stál v jeho sousedství.

_________________
Nevěřte záchodům ve snu. Je to past!


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: čtv črc 23, 2015 9:21 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: stř úno 17, 2010 2:34 pm
Příspěvky: 702
Vypadá to, že kotvička se přes tu pásovinu u sloupku otočila do vodorovné osy a pak spadla. Něco podobného bylo prý na Soláni, ale jak přesně to fungovalo, se mi nepodařilo zjistit.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: sob črc 25, 2015 9:27 pm 
Offline
Funitel

Registrován: úte dub 16, 2013 1:38 pm
Příspěvky: 209
vilemk: Nemas ty fotky ve vetsim rozliseni? Tohle je maly a kvalita bohuzel nic moc... pocitam zes to fitil zdalky a necim jednoduchym (nebo mobilem).

K tomu vleku u Olesnice si ja osobne myslim, ze se pletes. Ja bych rekl, ze to jsou dva kotvickovy vleky pouzivajici spolecne podpery. Pravy je klasicka VL200 s prevodovkou (takze vsechno nahore, motor, prevodovka a spodni lanac), podpery jsou take Transporta (a je jich pomerne hodne na typ vleku).

To vlevo je IMHO nejaky domadel stejneho principu, lec kopirujici sruhou variantu VL200 s prevodem bud dvema klinovymi remeny nebo klinovy remen+ozubene kolo, motor je tedy dole a lanac nahore. Tomu by odpovidalo kapotovani stanice i jeji napinani. Na jendom vleku se jezdilo zleva, na druhem zprava, jen si nejsem jisty, zda sly pouzivat stejne hacky.

Na fotkach je videt, ze prava dvojice lan je tez na podperach na kladkach a nedovedu si predstavit, jak by v takovem pripade ty kotvicky dolu spolehlive dojely.

Posilani kotev dolu co jsem kdy videl bylo udelane tak, ze kotva mela dvojity hacek, jako je videt na fotkach v tomto mem prispevku viewtopic.php?p=11073&sid=c0c253c7c33fac8a9f12532b8132a265#p11073 spodni zahyb se pouzival na zaseknuti pro cestu nahoru a horni, volnejsi hacek pro poslani dolu. Kotva se smotala a zavesila se hornim hackem na tenci, napnute nepohyblive lano, po kterem vlastni vahou sjela ke spodni stanici. Tam se obvykle zarazila o nejaky prkno, v lepsim pripade pokryty gumou. V zavislosti na sklonu svahu a napnuti lana to dojizdelo ruzne rychle zazil jsem na lyzaku na prumce i situaci, kdy to vlivem mirneho proveseni lana nedojizdelo az na konec a nejaky hrisnik vzdycky vyfasoval slalomovou tyc a za trest urcitou dobu ty kotvy posouval dolu ke konci.

Honza


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: pon črc 27, 2015 8:45 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: stř úno 17, 2010 2:34 pm
Příspěvky: 702
To si čoveče nemyslím z několika důvodů - opačný směr - museli by mít pravo i levostranné kotvičky, slabá konstrukce nádstavců ke kladkám, velmi malé kladky, pidi motor, lana jsou těsně nad sebou - při nárazovém zatížení by mlátili o sebe. A velmi podobně bylo posílání dolů děláno na Soláni. Jen se mi nepodařilo zjistit, jak to přesně fungovalo - údajně se to ale moc neosvědčilo....Ale kdoví, třeba to bylo na uplně něco jiného...

Fotil jsem to normálně foťákem s 20x zoom, ale bylo to z dálky a hlavně tady mi to dovolí dát fotku max 200 kB, takže jsem to musel podstatně zmenšil. Tak kdyžtak ve full je to tu http://uloz.to/xVE7x6Fm/nhjkn-rar heslo: kotvicka


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: pon črc 27, 2015 11:42 pm 
Offline
Funitel

Registrován: úte dub 16, 2013 1:38 pm
Příspěvky: 209
Hmm.. no bohuzel ten zoom kvalite fotek moc nepomohl, skoda zes nesel bliz a nahoru a nevime, jak vypada horni stanice.

Predpokladam, ze to je tady http://mapy.cz/s/k2tq , dle kataastru je vpastnikempozemku stat, jinak trasa cca 240m s prevysenim pres 60m. IMHO by v tomto pripade bylo nejjednodussi posilat kotvicky dolu po napnutem statickem lane, jak se to delalo obvykle, to prevyseni na to musi stacit.

Nevim, tezko rict. Pravda je, ze ty kladky jsou zrejme uzky a tak by prujezd byl asi obtizny. ale ne nemozny.

Pravo a levostranne kotvicky by byt nutne nemusely. Pravda je, ze klasicky hacky VL200 nejsou plochy v rezu, ale pod hackem jsou mirne zahnuty (cca o 15 - 20st) aby se lepe vzeprely lanu. Nicmene pokud by napriklad byly z pasoviny (k memu domadelu jsem dostal nejaky maly kotvicky z cca 3cm siroky pasoviny, pouzivam ale originaly VL200) a ne z kulatiny tak by sly pouzivat na obe strany bez potizi. To ale nevysvetluje uzky kladky. Dalsi varianta je, ze isto kotvicek bylo mozne pouzivat i neco jako obdobu zvratky, jen trochu jinak tvarovanou. Jezdil jsem kdysi myzlim na Benecku na kotvickovym vleku, ktery mel lana nad sebou a klasickou vyhazovacku jako VL200 ale kotvy byly prave pasovina a jezdily pres uzky kladky. Pak by opet bylo mozne je udelat tak, aby byly oboustrane a dokonce schopne z jendy strany jezdit pres siroky kladky originalnich VL200 podper a z druhy strany pres uzky kladky.

Prava je, ze pro tu sikmou drahu vedouci od ty nosnotlacny kladky vysvetleni nemam a jeji existence (nakonec i tahle kladka) moji teorii ponekud nahlodava.

Pokud to je ale na posilani kotvicek dolu, tak zatim selhava moje presdtavivost, jak by to melo fungovat a krom toho i proc to delat takhle slozite, kdyz to jde snaz...

Honza


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: úte črc 28, 2015 9:29 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: stř úno 17, 2010 2:34 pm
Příspěvky: 702
Je to trochu jinde
https://www.google.cz/maps/place/Ole%C5 ... cf!6m1!1e1

Vypadá to, že na to navazuje další vlek. Jdou tam vidět sloupy osvětlení. Šel jsem i kousek od horní stanice. Škoda, že jsem to nevěděl :?


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: úte črc 28, 2015 10:49 pm 
Offline
Funitel

Registrován: úte dub 16, 2013 1:38 pm
Příspěvky: 209
No tvl... tos me teda dostal... a to jsem byl presvdcenej na 100% ze to je tam, jak jsem psal ja... :)) stejna stran, podel stejny stromy, dole stejna chalupa (resp stejne svetla a stejne orientovana strecha) vzhledme k poloze stanice vleku...

Tenhle uz neni na mape...

Cece, jak to delas... proste jen jdes nahodne a neco potkas, nebo jdes s nejakym ziskanym tipem, nebo hledas na starych mapach, kde jeste vleky zakresleny jsou?

Mam tuseni, ze treba na mapy.cz bylo mozny dat nejaky starsi turisticky mapy a tam nejaky vleky jeste byly, ale uz jsem to nenasel. A u tech coucasnejch to je takovy divny. Neni uplne vyjimecny, ze na mape je zakresleny vlek, ktery je pozitivne jiz roky sneseny a nezbylo po nem nic (napriklad na aktualnich mapy.cz je porad Tatrapoma H v Liberci na Hluboky i kdyz uz je peknych par let prenesena jinam ale zase existujici vleky tam uz davno nejsou...

H.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: stř črc 29, 2015 10:03 am 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 21, 2011 9:26 pm
Příspěvky: 508
Bydliště: Brno
Pokud víte o nějakém vleku nezaneseném na mapy.cz, po kliknutí na odkaz "Připomínka" vpravo dole jej můžete dokreslit.
Tvůrci komunikují celkem vstřícně a po ověření vleky na mapu přidají, mám s tím dobrou zkušenost (ve volném čase
zavlekovávám Slovensko).
Jedinou výjimkou byla dlouhá diskuze právě nad vlekem na Hluboké u Liberce, moje argumenty (nepřítomnost vleku
na satelitních i "pouličních" snímcích, fotoreportáž z demotáže a přestěhování do Aše) byly převáženy
zkušenostmi místního obyvatele, který tam prý každoročně lyžuje :shock:.

_________________
Nevěřte záchodům ve snu. Je to past!


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: čtv srp 06, 2015 6:45 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: stř úno 17, 2010 2:34 pm
Příspěvky: 702
filo: Náhodou potkám. Konkrétně v teď v Orlických horách jsem byl na výlětě po opevnění z 2. sv. války. Po cestě bylo těch vleků fakt dost. Ale nebyl moc čas je pořádně prozkoumat.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: sob srp 08, 2015 1:32 pm 
Offline
Funitel

Registrován: úte dub 16, 2013 1:38 pm
Příspěvky: 209
Deti: Aha... no treba ten vlek, co vyfotil vilemk na mape neni :)

Mimochodem, mozna mam vysvetleni pro ten vlek na Hluboky, mohlo by jit o zamenu. uplne nahore od vpodstate posledni chalupy pod hrebenem totiz je jeste jeden maly vlek (neco jako EPV300 ale nejaky prinejmensim upraveny podle fotek) v teto trase http://mapy.cz/s/knP0 a patri Ski clubu Turnov, ktery tam ma chalupu. V zime tam delaji lyzarske skoly viz. http://www.scturnov.cz Vlek je trochu videt i na fotomape seznamu, horni stanice je videt na panorame seznamu. Na StreetView tady https://www.google.cz/maps/@50.715549,1 ... 312!8i6656 je videt taky docela pekne i s jednou podperou.

Takze na Hluboke ten pan skutecne muze kazdou zimu lyzovat (i kdyz posledni dve zimy tam asi nebylo kdovikolik snehu) ale ne na tom dlouhym Hcku co je zakresleny na mape ale na tomhle vlicku (delka asi 130 m).

Jinak ja byl minuly tyden na vylete na rozhledne Bramberk nad Lucanama nad Nisou a poznatek je: podle googlu je zakresleny vlek primo pod rozhlednou Bramberk (presneji receno za hospodou). Vlek tam neni a neni tam zadny zbytek vleku jako takoveho, v miste, kd emohla byt spodni stanice je v lese takova mala bouda s hodne ostrou strechou a u ni posledni sloup s elektrikou (pritom tam neni nic jineho). Podle pani, co prodava vstupenky na rozhlednu tam skutecne vlek byval a jezdilo se tam dolu do Lucan na lyzich. Svah je ale zarostly naletem o stari min. 20 let, spis vic.

Dale ne v mape vlek ve Smrzovce zde http://mapy.cz/s/knQJ ktery tam ale neni. Na louce zbyly dve prekazky snowparku a u silnice smotany jeden notne zrezly pas z rolby. Podle infa tam byl vlek postaven, lec nebyl zaplacen, aktivita skoncila v konkursu a spolecnost, co vlek instalovala jej zase demontovala a odvezla.

Pak je jeste videt nejaka troska mezi barakama, kdyz se v Lucanech odboci smerem na Horni Maxov a jede se k Hornim Lucanum. nevim presny misto, na fotomape jsem to nenasel a kdyz jsem jel kolem, tak jsme ridil, takze nemam fotku nic.. budu se tam muset nekdy vratit.

Honza


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: pát srp 21, 2015 6:26 pm 
Offline
Funitel

Registrován: úte dub 16, 2013 1:38 pm
Příspěvky: 209
Deti: Tys ten vlek nahore na Hluboky na Seznam nahlasil? Uz je na mape temer presne v trase, kterou jsem sem dal (minimalne spodni stanici nemam overenou). Nebo nekdo jiny odsud?

Jinak jsem dneska byl vyzvedavat dceru na Harcove v Liberci a tak jsem se zajel podivat do Rudolfova, neni to uz daleko.

Mam tu tri ruzne stare mapy Jizerskych hor. z let 1979, 1990 a 1998, lze tam sem tam neco najit, ale velky a prekotny vyvoj tam videt ve vlecich zaseuplne neni. Na mape z r. 1990 jou v Rudolfove tri vleky, nasel sjem dva. Kazdopadne ani mapa 1:50000 neni kdovijak opdrobna ve srovnani s tim, co nabidi dnesni technologie, takze se lokalizuje dost poriblizne.

Podle mapy je u hasicsky zbrojnice vlek, je trochu videt i na streetview i na panorame seznamu. To je ten modry na fotkach, klasicka VL200. Na prvni pohled to takhle jezdit nemuze, chybi motor, tezko rict, v jakym stavu je elektroinstalace. Kabel z rozvadece k motoru je odstrizeny (ze by motor nekdo ukradl?) ale rozvadec nevypada jinak poskozene, jen stare. Lano je v pomerne slusnem stavu, pozikovane lec starsi, ale IMHO dobre, trasa neni prilis provesena (lano neni po cele trase na zemi i kdyz je bez podper). Louka ale neni posecena. Trasa http://mapy.cz/s/kJL9 odpovida zakresu na mape, 177m delka 57m prevyseni, docela kopec, dovedu si predstavit, ze si tam fine zajezdim. Skoda ho...

Druhy vlek je na protejsi strani, na dnesnich mapach neni. Je to ten zeleny, evidentne nejaka domaci konstrukce, ale docela poctiva a bytelna. Minimalne horni stanice je kotvena do betonoveho zakladu. Vlek vyapda udrzovane, lano je docela nove, pozinkovane, v trase podeprene, aby se nevalelo po zemi. Louka je posecena, IMHO to je za priznivyvh podminek v provozu. Trasa http://mapy.cz/s/kJLE Delka 136m, prevyseni 44, taky celkem pekny kopec. Ulice co vede kolem se jemnuej U Vleku :)


Přílohy:
PIC001068.jpg
PIC001068.jpg [ 140.01 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001069.jpg
PIC001069.jpg [ 134.81 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001070.jpg
PIC001070.jpg [ 172.59 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001071.jpg
PIC001071.jpg [ 157.15 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001072.jpg
PIC001072.jpg [ 165.13 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001073.jpg
PIC001073.jpg [ 188.99 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001074.jpg
PIC001074.jpg [ 145.19 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001075.jpg
PIC001075.jpg [ 134.42 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001076.jpg
PIC001076.jpg [ 189.72 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001077.jpg
PIC001077.jpg [ 185.09 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001078.jpg
PIC001078.jpg [ 183.47 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001079.jpg
PIC001079.jpg [ 116.55 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
PIC001080.jpg
PIC001080.jpg [ 184.76 KiB | Zobrazeno 9986 krát ]
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: sob srp 22, 2015 7:40 am 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 21, 2011 9:26 pm
Příspěvky: 508
Bydliště: Brno
Filo: horní vlek na Hluboké jsem na mapy.cz nehlásil, musel se najít někdo jiný, uvědomělý.
Jinak moc hezké fotky z Rudolfova!

V okolí Liberce by stálo za prozkoumání, co zbylo z vleků nad Pilínkovem - rozmístění viz obr,
průsek po nejdelším z nich je ještě patrný na letecké mapě: http://www.mapy.cz/s/kKgK


Přílohy:
pilinkov.jpg
pilinkov.jpg [ 71.35 KiB | Zobrazeno 9976 krát ]

_________________
Nevěřte záchodům ve snu. Je to past!
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré kotvové vleky (kotvičky, zvratky)
PříspěvekNapsal: sob srp 22, 2015 11:57 am 
Offline
Funitel

Registrován: úte dub 16, 2013 1:38 pm
Příspěvky: 209
Hmm... o tom dvojitym vim, ale IMHO z nej nezbylo vubec nic. O tom tretim samostatnym jsem nevedel, nemam ho na zadny dostupny mape a uprimne, pri pohledu na fotomapu mi neni moc jasny, kde by tak zhruba mel vest aby to davalo nejaky smysl.

Mam v planu se tam nekdy podivat ale nevim kdy, a nijak zvlast na to nespecham, protoze si myslim, ze tam nenajdu vubec nic.

H.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 30  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz