Právě je čtv bře 28, 2024 7:38 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: pon úno 13, 2017 9:17 pm 
Offline
1-CLF

Registrován: sob pro 04, 2010 9:50 pm
Příspěvky: 6
Dobrý večer.
Dlouho už mi vrtá hlavou na jakém principu fungují odpojitelné závěsy vleků Tatrapoma H (patent převzatý z Francie).
Neznám bohužel nikoho, kdo tyto vleky provozuje a v okolí tento typ není. Ale kdysi jsem to pozoroval na Pradědu, buhužel žádný závěs se tam nepovaloval sundaný, bylo to vidět jen z dálky.
Pochopil jsem, že teleskopický závěs je nahoře uchycený na silnou pružinu, která se smýká při přejezdech kolem kladek, dovoluje vlekou pohyblivost závěsu. Nad ní je krátký řetízek, který je zavěšený na takový ,,pant'', který vypadá trochu jako nějaká klika. Na lano je to přichyceno něčím, co vypadá jako ,,prstenec'' - obepíná ho to. Ale netuším jak je to tam přicvaknuté.
V dolní stanici je taková lyžina, po které odpojené závěsy sjíždějí a řadí se za sebou. Pak je tam ,,něco'', co vždy jeden závěs předřadí a následně je tam takový složitý mechanismus, který něco zmáčkne a unašeč je najednou připnutý. to se spíná buď když lyžař rojede takovou závorou na sjezdu, nebo když obsluha zatáhne za provaz. Měl jsem pocit, že když zatáhla za provaz, unašeč vystřelil okamžitě, zatímco po spuštění lyžařem nevyletěl tak rychle. Tomu už vůbec nerozumím.

Stačilo by mi pochopit na jakém principu pracuje onen úchyt k lanu, není tam vidět žádný šroub, magnet, zdrhovadlo..
Díky za případné objasnění této záhady.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: úte úno 14, 2017 8:46 am 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 21, 2011 9:26 pm
Příspěvky: 508
Bydliště: Brno
Je to sice trochu francouzsky, ale detaily jsou tam hezké:
https://youtu.be/UDNLlT33UTE

_________________
Nevěřte záchodům ve snu. Je to past!


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: úte úno 14, 2017 8:47 pm 
Offline
1-CLF

Registrován: sob pro 04, 2010 9:50 pm
Příspěvky: 6
Díky za odkaz. Snažil jsem se to pochopit, i když francouzsky neumím ani ň. :D Ještě jsem našel jeden odkaz, kde je to docela dobře popsané: http://www.wikiwand.com/fr/T%C3%A9l%C3%A9ski
Dal jsem si to do překladače, nějak to člověk odvodí.

Takže tedy pokud jsem to pochopil správně: prstenec, který obepíná lano se nemění, ale je o dost větší než průměr lana. Pokud je v souběžné poloze s lanem, tak lano prokluzuje a unašeč tím pádem nejede. To se děje pouze na ,,klouzačce''.
K prstenci je přivařeno nepohyblivé rameno, na jehož konci visí unašeč. Jakmile spínač v dolní stanici pustí unašeč dál (zvedne se zábrana, která zabraňovala sklouznutí), rameno sklouzne vahou unašeče z klouzačky a tím pádem se nakloní. Tím se nakloní i prstenec kolem lana a hranami se zakousne do lana. Trochu jako u zvratkového vleku.
Snad jsem to pochopil správně, prosím o schovívavost, nejsem vlekař. Kdyžtak mě opravte díky :)


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: úte úno 14, 2017 10:24 pm 
Offline
Funitel
Uživatelský avatar

Registrován: stř zář 15, 2010 3:22 pm
Příspěvky: 207
Pochopil jsi to výtečně :-) "Klika" slouží právě k tomu, aby prstenec, zvaný též vořech, se zakousl. Zakousnutý však drží na laně jen v tahu. Když povolíš, třeba po přejetí nějakého přemostění, nebo hrbu a jsi chvíli rychlejší než lano, může se ti podařit i závěs kus popotáhnout vpřed. Nebo například při námraze se stává, že unašeče jedoucí dolů sjíždí po laně a pak se shlukují do skupinek. Což myslím nijak nevadí.
Doplním dále, že vořech není na "kliku" přivařen, nýbrž je to prstenec ve tvaru C a do toho volného místa se vloží závěs a toto spojení se zajistí vtlučením dvou pružných kolíků do vyvrtaných otvorů. To je proto, abys nemusel každý sundávat flexou :-D


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: stř úno 15, 2017 3:42 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: stř úno 17, 2010 2:34 pm
Příspěvky: 702
Aneb vychází to z funkce zvratkového systému :lol:


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: stř úno 15, 2017 11:45 pm 
Offline
Funitel

Registrován: úte dub 16, 2013 1:38 pm
Příspěvky: 209
Ty koliky, co to drzi pohromade jsou tam fakt vtluceny? A jak se to rozebira? Cekal bych spis, ze je tam zavit a je to tam nasroubovany...

Jinak je to presne tak, jen snad ze vnitrni prumer neni o mnoho vetsi nez lano, ale tak o polovinu prumeru lana, coz pri rychlosti dopravnho lana a mnozstvi zavesu v zasobniku klade nejake naroky na to, aby to vsechno chodilo OK...

Zazil jsme rped mnoha lety ve Varsu ve FR ponekud kuriozni nehodu jednoho Hcka, zrejem doslo k nejakemu poskozeni dopravnho lana a kdyz tohle poskozeni dorazilo k zasobniku s unaseci, o posledni orech se to zaseklo, nasledne se cely vlek napul, trochu vzepjal (motor prece jen ma nejaky ten vykon) a pak ten vypousteci mechanismus povolil a lano vsechny zavesy ze zasobniku vytrhlo ven.. no a pak to obsluha zastavila a vsichni ve fronte museli slapat tak 150m zpet do kopce, nebot stanice byla za hrebinkem a nikam dolu se od ni sjet nedalo... Nejelo to minimalne tri dny, co si pamatuju. Slo o TS Chabrieres, na aktualni mape je to stale vlek....

Honza


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: čtv úno 16, 2017 5:37 am 
Offline
Funitel
Uživatelský avatar

Registrován: stř zář 15, 2010 3:22 pm
Příspěvky: 207
Jak to to jen popsat, ... Pružný kolík, to jest stočený pásek kovu, jakoby malá trubička, ale v příčném řezu opět ve tvaru C, aby to pruzilo, když to právě vtloukas do otvorů. Na jedné straně jest zkosen, jako třeba špička hřebíku, zase aby to šlo lépe do otvoru nasměrovat a pak ho dal normálně zatlučeš. Nejlépe se osvědčilo kladivo :-D Rozebere se to tak, že vezmeš důlčík, šroubovák, lépe ne křížový, nebo nějakou tyčku a normálně kolík vymlátíš ven (díry jsou skrz) on pak normálně vypadne druhou stranou Je to úplně primitivní, ale v jednoduchosti je síla B-)


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: pát úno 17, 2017 9:58 am 
Offline
Funitel

Registrován: úte dub 16, 2013 1:38 pm
Příspěvky: 209
Klar....

BTW, uz jsem nekolikrat premyslel, proc se obdobny zpusob zavesu, jen nafest sevreny na lano nepouziva i na mensich vlecich. VYhoda toho zaveseni orechem a pod nim pruznym elementem je v tom, ze se na lane nataci a tim padem je mozne projizdet jak pres kladky tak pres lanace obou smeru, takze lze vlek snadno zalamovat na obe strany... a pritom to neni slozitejsi nez pevny zaves, nebo aspon ne o moc..

Honza


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: pát úno 17, 2017 10:46 am 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 21, 2011 9:26 pm
Příspěvky: 508
Bydliště: Brno
Ve Francii jsou i dětská Háčka, dlouhá jen kolem 100 m, pouštěná pomaleji, třeba jen s jednou podpěrou a dvaceti unašeči.
V porovnání s fixními vleky je jejich mechanismus přece jen méně robustní, vyžadují víc péče - celkem dost Háček ve Francii
bylo v posledních letech nahrazeno bubínkovými vleky (což je mimochodem hanebné až trestuhodné).

_________________
Nevěřte záchodům ve snu. Je to past!


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: pát úno 17, 2017 12:27 pm 
Offline
Funitel
Uživatelský avatar

Registrován: stř zář 15, 2010 3:22 pm
Příspěvky: 207
Méně robustní, vazduji více péče....?
To tvrzení jsem nepochopil, působí na mě jako protichůdné. Můžeš to prosím rozepsat polopaticky? :oops:
Mě právě přijde, že konstrukčně jsou pro krátké vleky jednodušší fixy :idea: Ale to je jen pocit a při množství náhradních dílů na tyto typy ve F je to možná levnější :D

Filo: To co popisuješ, je ale prostě Poma patent a když se tu budeš snažit obejít, je to nošení dříví do lesa. Prostě jsou buď fixy, nebo Poma. Víc svět asi nepotřebuje :D Ale něco jako tvoje představa existovala (existuje?) jako spojovací vlek od lanovky ke sjezdovkám na ledovci Dossen v CH (nad Adelbodenem, Zubringer lift). Pouhý ořech a z nej bez dalších částí visící unašeč. Kladkové baterie s páry kladek do písmene A, na němž běží lano, závěs projíždí mezi kladkami a lze tak trasu lámat dle libosti, což se zde, u přímo vedeného vleku na první pohled nevyužije, ale jsou-li podpěry kotveny do ledovce, pak je umožněn pohyb podpěr v ledu.
Dle leteckého snímku však dnes žádný led nevidím, takže buď za 20 let ledovec odešel, nebo se vlek instaluje jen sezónně...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: pát úno 17, 2017 12:45 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 21, 2011 9:26 pm
Příspěvky: 508
Bydliště: Brno
Robustností zde myslím spolehlivost a odolnost vůči náhodným vlivům (sorry, profesionální deformace).
Jinými slovy porouchaných či jinak zaseklých a průběžně opravovaných Háček jsem v životě zažil podstatně víc než třeba eFek.

_________________
Nevěřte záchodům ve snu. Je to past!


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: pát úno 17, 2017 1:40 pm 
Offline
Funitel
Uživatelský avatar

Registrován: stř zář 15, 2010 3:22 pm
Příspěvky: 207
Tak jestli si rozumíme, lze tedy tvrdit, že Háčka máme rádi, ale spolehlivější jsou klasické fixy, ano? :wink:
Jinak co vím celkem tutově, že Háčka nejsou zrovna šetrná k lanům s podstaty věci. Ale nevím, jak vychází jejich výměna na motohodiny v porovnání s fixy. A vůbec chod celého zařízení plný rázů, tření a škubání si prostě vybere svojí daň.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: pát úno 17, 2017 7:41 pm 
Offline
Funitel

Registrován: úte dub 16, 2013 1:38 pm
Příspěvky: 209
KarosaK: jo, tak nejak jsem si to predstavoval, i kdyz ty sikmy kladky do A to vylepsuji o to, ze unasec nahore nemusi mit tu cast s pruzinou, ktera umozni natoceni orechu na kladce a obehnuti kladky obloukem po tu draze z trubky. Ma to ale nevyhodu, vpodstate nelze udelat nejake rozumne zachytavani spadleho lana... sledovani lze udelat shora polozenou kladkou na rahnu...

Honza


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: sob úno 18, 2017 12:13 am 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 07, 2010 1:35 am
Příspěvky: 379
KarosáK píše:
.............., ale spolehlivější jsou klasické fixy, ano? :wink: ..............



:D :D :D :D :D :D :D :D :D tak takle jsem se dlouho nezasmál

výměna lana je naprosto stejná jako u fixu......to znamená po 7 letech defektoskopie (když je OK tak ještě rok pak výměna) běžně to lano vydrží těch 7 let, u Fka potažmo u TLV se během let dělá i několik zápletu (max 5 pak výměna )

Háčko má několik výhod-nemusí se po 100hodinách posouvat unašeče
-bezporuchové převodovky
-těch výhod je tolik že se nemá cenu rozepisovat


jako by někdo srovnával Lavinu PL 1000 a PB 600 8)


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak fungují odpojitelné závěsy Tatrapoma?
PříspěvekNapsal: sob úno 18, 2017 6:37 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pon úno 21, 2011 9:26 pm
Příspěvky: 508
Bydliště: Brno
Budem naopak rádi, kdyby se Ti chtělo se trochu rozepsat o podmínkách provozu a údržby fixních
a odpojitelných vleků - není nad zkušenosti z praxe!

_________________
Nevěřte záchodům ve snu. Je to past!


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz