Právě je pát bře 29, 2024 4:06 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: stř pro 02, 2009 2:19 am 
Offline
8-MGD
Uživatelský avatar

Registrován: úte úno 17, 2009 5:50 pm
Příspěvky: 133
Bydliště: Ostrava
Tak jsem poskenoval pár fotek svého modýlku fixní jednosedačky :roll: 8) :oops: :

Ke stavbě jsem používal kostky stavebnice PeBe - dederónská napodobenina Lega. Na spojování kostek, co si pamatuju, se často muselo použít toaletní papír (kdepak asi udělali soudruzi z NDR chybu? :mrgreen: ). Kladky kde se co našlo. Pohon byl z podvozku pásového traktoru. Napájení trafem z TT-čka. Na "lano" byl použit provázek na pouštění draků. Jako "cestující" sloužili Hejrupáci (menší obdoba Igráčků).
Dolní (poháněcí) stanice byla umístěna většinou na podlaze nebo v křesle (jako na těchto fotkách). Mezilehlá podpěra na stole. Občas jsem ještě měl druhou podpěru udělanou jako visutý závěs. Horní stanice pak na posledním schodu.

Vodorovná délka: cca 5m.
Převýšení: cca 3m.

Poháněcí stanice a první podpěra
Příloha:
sed01.jpg
sed01.jpg [ 50.76 KiB | Zobrazeno 10495 krát ]
Příloha:
sed02.jpg
sed02.jpg [ 64.45 KiB | Zobrazeno 10495 krát ]

Horní stanice
Příloha:
sed03.jpg
sed03.jpg [ 34.96 KiB | Zobrazeno 10495 krát ]

Detail horní stanice (s přilehlým lan. přechodem)
Příloha:
sed04.jpg
sed04.jpg [ 14.96 KiB | Zobrazeno 10495 krát ]
Příloha:
sed06.jpg
sed06.jpg [ 21.82 KiB | Zobrazeno 10495 krát ]

"Cestující" byli často velmi neukáznění a pokoušeli se během jízdy vyblít (což je ovšem proti přepravnímu řádu) :mrgreen:
Příloha:
sed07.jpg
sed07.jpg [ 74.23 KiB | Zobrazeno 10495 krát ]
Příloha:
sed08.jpg
sed08.jpg [ 46.82 KiB | Zobrazeno 10495 krát ]

Lanovka jezdila celkem v pohodě, občas nějaká ta katastrofa, občas nějaký vypadnutý Hejrupák (tedy cestující), no skoro jako v reálu :lol: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: stř pro 02, 2009 7:17 am 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon pro 29, 2008 5:14 pm
Příspěvky: 361
Bydliště: Děčín
Hezky provedeno :)

Z fotek koukám, že byla i nákladní plošina :)

Jak byl vyřešeny úchyty, největší oříšek každého modelu, a kolik bylo na laně celkem sedaček?

_________________
www.lanove-drahy.cz - vše o lanovkách v České republice


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: stř pro 02, 2009 11:28 am 
Offline
8-MGD
Uživatelský avatar

Registrován: úte úno 17, 2009 5:50 pm
Příspěvky: 133
Bydliště: Ostrava
Lóka píše:
Z fotek koukám, že byla i nákladní plošina :)
Jak byl vyřešeny úchyty, největší oříšek každého modelu, a kolik bylo na laně celkem sedaček?
Jo, jedna nákladní tam byla, jinak celkem bylo sedaček 7, 8 možná 9 - to už si přesně nevzpomenu.

Jinak co se týče "úchytů", byly řešeny dosti barbarským způsobem, ale jednoduchým a funkčním (což je asi to nejdůležitější 8) ):
Sedačka byla udělána ze zvonkového drátu, na konci v místě úchytu jsem drát stočit (přes špejli či co bylo po ruce) do spirály, abych vytvořit kloub. Do této spirály jsem dal samotný úchyt ze dvou spletených klasických tenkých drátků (jednožílových, - pletené na to byly měkké). No a komplet sedačka byla na světě.
Tahle sedačka se jednoduše upevnila na "lano" tak, že se "lano" propletlo úchytem (tak 3x, což potom v důsledku zajistilo dostatečné tření mezi "lanem" a "úchytem") a ty trčící konce úchytů se ohly do linie s linií "lana".
Rychle jsem to načrtl v OpenOfficu:
Příloha:
sch01.jpg
sch01.jpg [ 8.87 KiB | Zobrazeno 10486 krát ]
Červeně je sedačka ze zvonkového drátu s kloubem.
Zeleně je samotný úchyt spletený ze dvou drátků.
Černě pak je naznačeno "lano". Je jasné, že "lano" muselo být dostatečně měkké a tenké. A samozřejmě u kladek (krom tlačných) bylo velmi žádoucí, když nemyly příliš hluboké.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: stř zář 15, 2010 4:50 pm 
Offline
Funitel
Uživatelský avatar

Registrován: stř zář 15, 2010 3:22 pm
Příspěvky: 207
Zdravím!
Taky jsem blbnul s lanovkama a bohužel mě to nějak nepustilo. Od více či méně povedených modelů, přes mnohahodinová mrznutí v blízkosti lanáčů a počítání vozů/unášečů, přes kraviny se závěsy a držkovou od vlekařů v "telecím" věku. Mým osudem je dráha, avšak ponožkám v sandálech neholduji. Jak víme, dráhy máme i lanové, akorát na rozdíl od těch tradičních pozemních se v oboru lanových hůře hledají informace i fanklub. Stránky lanovky.unas.cz, pro mne byly tehdy vysvobozením z lanovkářské samoty a prvním rozšířením obzorů. Nyní jsem navydržel a registroval se, snad nebudu moc obtěžovat pitomými dotazy a semtam přispěju něčím plodným do mlýna 8) .
A teď už k mému dílu do tohoto vlákna :arrow: Nejprve jsem si jako dítě vystačil s koly od kočárku, potom přišel na řadu Merkur a po bytě rozličně natažené nítě a provázky a až později začaly vznikat 2 koncepční modely. Lyžařský vlek s tyčovými unášeči a visutá kabinová kyvadlová lanovka. S konstrukcí vleku jsem začal ještě na základce a do uspokojivého a bezporuchového stavu jsem jej dovedl až cca ve druháku na střední, největším problémem byl závěs na lano-ukrutný peklo, ale hurá, funguje to. Visutá kabinovka se mi nejprve proháněla jen na nataženém provaze mezi stromy. Pak přišla úprava závěsu na jednostranný pro možnost jízdy přes podpěry, pak sbastlení horní stanice ze shnilého schodu. O pár let později již povedenější montáž dolní stanice. Vše poháněno jen taháním za tažný provázek-zde byl po léta největším kamenem úrazu pohon vyžadující plynulou regulaci, obousměrný chod a přívod elektrické energie do lokality hodné provozu této vistuté dráhy pod širým nebem. Až letos na jaře se realizace dočkal funkční a bezporuchový provoz lanovky 36 metrů dlouhé, poháněné akuvrtačkou-340 ot/min, rychlost ~0,75 m/s, napínání je prováděno závažím (15 kg) v horní stanici. Délka lanovky je závislá na délce použitých "lan", její umístě ní je tedy variabilní. V nejdelší verzi měla 40 m, pak jsem jí z esteticko-bezpečnostních důvodů přemístil, bezproblémový provoz by mohl mít 50-55 metrů, pak se podle mě začnou projevovat problémy s průvěsem a "roztažností lan", především vůle v tažné smyčce, jež není momentálně kompenzována jinak, než průvěsem. Je rovněž vyrobena jedna 1 m vysoká podpěra, která v současném profilu terénu není třeba. Ač se na ní změnilo v průbehu let skoro vše, kabině a pojezdu je už skoro 10 let 8) Přidám pár fotek na ochutnávku, nevím jak moc můžu ucpávat fórum. Více fotek je možno poslat i přidat, mám i pár MOV videí, diskuse je otevřená. Omluvte délku mého prvního příspěvku a děkuji za možnosti, jež toto fórum nabízí 8)


Přílohy:
vlek_1.jpg
vlek_1.jpg [ 169.15 KiB | Zobrazeno 10193 krát ]
vlek_2.jpg
vlek_2.jpg [ 165.91 KiB | Zobrazeno 10193 krát ]
vlek_3.jpg
vlek_3.jpg [ 144.18 KiB | Zobrazeno 10193 krát ]
Poznámka: stavba 05/2010, dolní stanice je mírně zašlá-je jí už kolem 4 let
lanovka_1.jpg
lanovka_1.jpg [ 157.76 KiB | Zobrazeno 10193 krát ]
Poznámka: Dolní stanice i s vozem
lanovka_2.jpg
lanovka_2.jpg [ 196.57 KiB | Zobrazeno 10193 krát ]
Poznámka: Horní stanice s vozem, pohon, systém napínání
lanovka_3.jpg
lanovka_3.jpg [ 145.45 KiB | Zobrazeno 10193 krát ]
Poznámka: na trati, cca 3 metry na terénem
lanovka_4.jpg
lanovka_4.jpg [ 202.83 KiB | Zobrazeno 10193 krát ]
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: čtv zář 16, 2010 7:58 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: čtv zář 24, 2009 3:15 pm
Příspěvky: 396
Bydliště: Náměšť nad Oslavou
Moc hezké modely. Mysím že by si zasloužili svoji vlastní stránku. Stačí jen kliknout na new topic. Těším se i na videa. Mohl by jsi mi popř na email poslat foto toho vlečíku? Popřípadě i videa? Díky. :P

_________________
http://www.lanovkanamest.webnode.cz - Vše o modelové LD


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Jěště nějaké výtvory
PříspěvekNapsal: pát říj 15, 2010 12:26 am 
Offline
8-MGD
Uživatelský avatar

Registrován: úte úno 17, 2009 5:50 pm
Příspěvky: 133
Bydliště: Ostrava
Jěstě pár fotek různých výtvorů, co se dožily dnešních dnů. :roll:

Kabina ala Kitzsteinhorn
(cca 1996)

Podle fotek a prospektů jsem tvaroval kabinu (v 3ds-ku r.2). Pak jsem to poskládal do roviny a vytiskl a slepil. Podle toho pak bratranec vylepšil a slepil kabinu, která je na fotkách.

Příloha:
Poznámka: Vlevo model, v pravo předloha. (kdyby to náhodou někdo nepoznal) :o))))
100_4394.JPG
100_4394.JPG [ 33.87 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]
Příloha:
100_4395.JPG
100_4395.JPG [ 39.37 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]


Pozemní lanovka Petřín
(cca 1991)
Vystřihovánka z ABC roč. cca 1985. Koleje jsou rozměru N (nakoupeno v NDR 8) ). Abtova výhybna vlastní výroby (padla na to i jedna TT-čková kolej); podvozky taky vlastní výroba (i když jsem měl koupené i dva vagónky a dvě obyčejné výhybky, jak psali v návodu k vystřihovánce :shock: ) - kola s okolky z ruského "angličáku" Volha, kola bez okolků uřezané z kulatiny :lol: . Aby to samotížně jezdilo, tak jsem musel do podvozku nalepit rozplácnuté diabolky do vzduchovky.
Pohon byl stejný jako u sedačky v prvním příspevku - traktorový podvozek a PeBe stavebnice.
Kupodivu to i fungovalo a jezdilo. No, jezdilo to dost kolíbavě, asi tak jako chodil E.T. mimozemšťan. :mrgreen:

Příloha:
100_4401.JPG
100_4401.JPG [ 42.27 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]
Příloha:
Poznámka: Abtovka už to má pomalu za sebou
100_4402.JPG
100_4402.JPG [ 63.59 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]
Příloha:
Poznámka: Podvozek taky není ve formě. Ale to vlasně nebyl pořádně nikdy.
100_4403.JPG
100_4403.JPG [ 62.09 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]

Mimochodem, před nějakou dobou jsem na tu vystřihovánku narazil na ulozto.net (kdyby si ji snad někdo chtěl taky slepit :wink: ).

kabinka
Letos jsem na netu narazil na slovenskou vystřihovánku kabinky. Někde jsem si zapsal adresu odkazu, ale nevím kam, tak až na to zase narazím hodím sem odkaz.
Závěsy kabinek jsou tak pitomé, že jsou k ničemu, ale pro nikoho určitě nebude problém si vymyslet, vytisknout a slepit vlastní závěsy. Jinak si myslím, že samotné kabinky nejsou úplně špatné.

Příloha:
100_4399.JPG
100_4399.JPG [ 33.14 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]
Příloha:
100_4397.JPG
100_4397.JPG [ 47.76 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]


Skalneté pleso
(před rokem či dvěma)

Zkoušel jsem by vočko v CADu trafit tvar a následně jako vystřihovánku slepit poslední kabiny Wiesnerky TL-SP. Ale dvakrát se to nepovedlo. :cry:

Příloha:
100_4400.JPG
100_4400.JPG [ 34.72 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]

Nicméně letos při mém volnění v Tatrách, když chcalo a chcalo, jsem si udělal přestávku mezi pivy a odskočil k grandholelu Praha trochu si tu kabinu poměřit. Tak to (případný model) snad už příště dopadne lépe. Zatím si kreslím v 2D pohledy, potom se vrhnu na 3D a snad někdy udělám i tu slepovánku.
Příloha:
Poznámka: Nedodělaný čelní a boční pohled.
nakres.jpg
nakres.jpg [ 4.3 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]


Lomnický štít - nedožila dnešních dnů :cry:
(cca 1991)

Podle jedné fotky jsem udělal i model nové lanovky na Lomničák, ale modelu už není. Jediná památka na něj je nedodělaný pokus o vizualizaci v 3ds-ku o pět let později, kterou jsem dělal právě podle toho modelu.
Příloha:
LAN_LOM1.GIF
LAN_LOM1.GIF [ 19.97 KiB | Zobrazeno 10117 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: pát říj 15, 2010 10:48 pm 
Offline
8-MGD
Uživatelský avatar

Registrován: úte úno 17, 2009 5:50 pm
Příspěvky: 133
Bydliště: Ostrava
Tak přidávám zmiňované odkazy na vystřihovánky.

Vystřihovánka lanovky na Petřín

Kabinky: součást vystřihovánek Budovy a stavby: 1. část 2. část
Pro vysřihovánku kabinek stačí stáhnout pouze 2. část.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: pon pro 06, 2010 4:23 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pát lis 26, 2010 8:16 pm
Příspěvky: 522
Bydliště: Vysočina
Pobo píše:
Tak přidávám zmiňované odkazy na vystřihovánky.

Vystřihovánka lanovky na Petřín

Kabinky: součást vystřihovánek Budovy a stavby: 1. část 2. část
Pro vysřihovánku kabinek stačí stáhnout pouze 2. část.

Až budu mít čas, možná se do toho pustím...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: úte pro 07, 2010 3:01 am 
Offline
8-MGD
Uživatelský avatar

Registrován: úte úno 17, 2009 5:50 pm
Příspěvky: 133
Bydliště: Ostrava
Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso

Tak jsem se zase obětoval nějakou tu chvíli, a více méně dočmáral schémata pohledů kabiny. Závěs jsem neměl změřený tak jsem ho trefovat bajvočko podle fotek, ale zdá se mi, že se to docela podařilo trefit.
Příloha:
Poznámka: boční a čelní nákres
sp_2d.jpg
sp_2d.jpg [ 5.97 KiB | Zobrazeno 9956 krát ]
No a vymodelovat to v 3D mi dá asi zabrat, takže se uvidí, jestli se mi to podaří dotáhnout do obstojného konce.
Příloha:
Poznámka: Na úplném začátku ;o)
sp_3d_01.jpg
sp_3d_01.jpg [ 4.54 KiB | Zobrazeno 9956 krát ]
Tak snad se to někdy povede.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: úte pro 07, 2010 7:47 am 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pát lis 26, 2010 8:16 pm
Příspěvky: 522
Bydliště: Vysočina
Pobo píše:
Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso

Tak jsem se zase obětoval nějakou tu chvíli, a více méně dočmáral schémata pohledů kabiny. Závěs jsem neměl změřený tak jsem ho trefovat bajvočko podle fotek, ale zdá se mi, že se to docela podařilo trefit.
Příloha:
sp_2d.jpg
No a vymodelovat to v 3D mi dá asi zabrat, takže se uvidí, jestli se mi to podaří dotáhnout do obstojného konce.
Příloha:
sp_3d_01.jpg
Tak snad se to někdy povede.


Fandím ti.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Taky jsem blbnul s lanovkama :o))
PříspěvekNapsal: ned úno 20, 2011 4:21 am 
Offline
8-MGD
Uživatelský avatar

Registrován: úte úno 17, 2009 5:50 pm
Příspěvky: 133
Bydliště: Ostrava
Tak jsem se po delším čase hecnul a zase obětoval krapet času kabině TL-SP z devadesátých let. Není to dodělané (a otázkou je jestli to někdy dodělám), ale základní rysy tam jsou.
Mám takový pocit, že je to tvarově docela dobře trefené. :roll: (Je to jenom v izometrii, s perspektivou jsem si dneska nějak nepotykal. :evil: No, se světly jsem to vlastně taky vůbec neřešil.)
No myslím, že nějaká jednoduchá papírová vystřihovánka by se z toho časem už i dala udělat. Máte třeba nějaký návrh na měřítko? (HO, TT, 1:72, 1:48, 1:32, 1:24, 1:35 ?) Uvidíme. (Jak říkával ten slepý než šlápl do ..... :mrgreen: )
Příloha:
sp003.jpg
sp003.jpg [ 28.86 KiB | Zobrazeno 9708 krát ]
Příloha:
sp004.jpg
sp004.jpg [ 27.16 KiB | Zobrazeno 9708 krát ]

Pro porovnání realita loňského roku. :?
Příloha:
xsp003.jpg
xsp003.jpg [ 38.38 KiB | Zobrazeno 9708 krát ]
:cry: :cry: :cry:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz