Právě je pát bře 29, 2024 3:17 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Co je podle vás lepší?
sněžné tyče 27%  27%  [ 3 ]
sněžná děla 73%  73%  [ 8 ]
Celkem hlasů : 11
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: ned pro 26, 2010 6:54 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pát lis 26, 2010 8:16 pm
Příspěvky: 522
Bydliště: Vysočina
Chtěl bych se ostatních zeptat, protože mě to docela zajímá, jaké výhody a nevýhody má každá verze zasněžování, Ještě vložím anketu ;-).


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: ned pro 26, 2010 11:28 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pon pro 29, 2008 11:04 pm
Příspěvky: 337
Bydliště: Praha 4 / Jablonec n N.
Já vím to, že sněžná děla jsou dražší, ale výkonnější, mobilní, a práceschopná při vyšších teplotách..


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: ned pro 26, 2010 11:59 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pát lis 26, 2010 8:16 pm
Příspěvky: 522
Bydliště: Vysočina
Carver píše:
Já vím to, že sněžná děla jsou dražší, ale výkonnější, mobilní, a práceschopná při vyšších teplotách..

Se vším souhlasím, ale já, co vím, tak píšou, že díky vyšší spotřebě vzduchu jsou tyče schopné dělat sníh už při -1°C a to prý vrtulový nedokážou.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: pon pro 27, 2010 10:12 pm 
Offline
Funitel
Uživatelský avatar

Registrován: stř zář 15, 2010 3:22 pm
Příspěvky: 207
Carver píše:
Já vím to, že sněžná děla jsou dražší, ale výkonnější, mobilní, a práceschopná při vyšších teplotách..

Tyče jsou také mobilní...ve dvou lidech se dají poměrně dobře přenést. Ale musí být vytvořeny patky s otvory pro jejich uložení a na túru bych s tim taky radši nikam nevyrážel 8)
Taky bych řekl (z pozorování), že dělem se zasněřují spíš plochy (má větší "dostřel") a tyčemi muldy někde bokem, jež se příležitostně rozhrnují (takové "záplatovačky"). Ale taky záleží co si o tom provozovatel nastuduje, jakou vybuduje infrastrukturu, jaké má finanční prostředky a jak to pak používá... Ta infrastruktura je důležitá, protože tyč (možná i dělo) lze pořídit s kompresorem i bez, podle toho, jestli je dostupný stlačený vzduch z řadu. Asi největší rozdíl bych viděl v hlučnosti a výkonu (spotřebě). Takhle v zimě si na hluk dost lidí stěžuje. Taková tyč si někde bokem může syčet celou noc a není problém, ale zase toho moc nenafuní. Podle mě jsou zasněžovací systémy hodně flexibilní pro různé spotřebitele s různými možnostmi a každý to používá jinak.
Mě by pak zajímalo, proč jsou generátory technického sněhu vybaveny reflektory a majáčky :?:


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: úte pro 28, 2010 12:55 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: ned led 18, 2009 8:19 pm
Příspěvky: 420
Bydliště: Praha 4
Proč mají majáčky a reflektory??? Já si myslím, aby byly lépe viděny.Jak by si hledal to sněžné dělo v noci, aby si ho mohl vypnout? Podle zvuku? :D Ale třeba se mýlím a je to uplně jinak. Já jsem tedy určitě pro sněžná děla 8) . Ale zase je výhoda, že tyče nejsou tak hlučné. Ale fakt nevím co by bylo výhodnější. Výhodné je dělo přenášet. Třeba na krátké sjezdovky je určitě výhodnější než kupovat 4 tyče. Na dlouhé sjezdovky jako např. Herlíkovicích jsou na dlouhou červenou lepší tyče děla.

Tyče jsou asi levnější než děla že :?:


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: úte pro 28, 2010 1:13 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 13, 2010 9:11 am
Příspěvky: 323
Mě zas hukot nevadí, sněžná děla není dobré pouštět při lyžování, pak je člověk celý od sněhu, když pod tím projede (vlastní zkušenost)


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: úte pro 28, 2010 7:26 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: čtv zář 24, 2009 3:15 pm
Příspěvky: 396
Bydliště: Náměšť nad Oslavou
Na téma jestli jsou tyče lepší jak děla jsem se bavil s jedním provozovatelem. Tyč má prá vysokou výhodu v tom že udělá sněhu o něco málo míň než vrtule ale má asi třetinový příkon jak vrtule. Což je vysoká výhoda. Říkal že s tyčí se zase nedá všude ale to je stejné jak u děla. No já osobně nejsem uasněžovací technik tak vám toho moc nepovím ;)

_________________
http://www.lanovkanamest.webnode.cz - Vše o modelové LD


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: stř pro 29, 2010 12:41 am 
Offline
Funitel
Uživatelský avatar

Registrován: stř zář 15, 2010 3:22 pm
Příspěvky: 207
lesan.k píše:
Mě zas hukot nevadí, sněžná děla není dobré pouštět při lyžování, pak je člověk celý od sněhu, když pod tím projede (vlastní zkušenost)

Zdejší "doktor z hor" uporozňoval, že není dobré se pod proudem technického sněhu nadechovat či dlouho postávat, protože částečky technického sněhu jsou krystalky ledu a na rozdíl od běžné vločky nastačí roztát v nose a tvoří větší zátěž na průdušky.
Jinak co se hluku týče, přes den mi to nevadí, v noci taky ne, protože mám sjezdovku za hranou kopce a přes les (a stejně je slyším, ale musím se zaposlouchat), mám dobré spaní a nejsem popudlivý senior. Nicméně chalupy na svazích mezi sjezovkami si užijí svoje. Myslím, že to nelze úplně opomíjet-v noci to člověk vnímá daleko více...
Majáčky-no to hledání děl v noci je dobrá myšlenka. Majáček na děle jsem v životě neviděl v činnosti, naopak zase reflektory svítí i když není stroj v činnosti, nebo i přes den, kdy by byl potřeba spíš ten majáček. Ale to asi záleží na obsluze.
Spotřeba-to zní logicky, čerpadlo na vodu a kompresor ve "velíně" musí běžet tak jako tak a v případě děla žere proud ještě ta vrtule.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: stř pro 29, 2010 11:36 am 
Offline
2S
Uživatelský avatar

Registrován: pon pro 29, 2008 10:24 pm
Příspěvky: 270
Bydliště: Rokytnice nad Jizerou
konečně mám chvili času takže můžu napsat svoje zkušnosti co se zasněžování týká :)
sněžným dělům vrtulým se říka nízkotlaká. mají výhodu v tom že se dají jakkoliv přesouvat, udělaji hodně sněhu za docela krátkou dobu-taky zaleží jak moc okruhů(trysek) se pustí. reflektory mají k tomu aby byli v noci vidět a majáček slouží k tomu když je na děle problém(vypadlá pojistka)vlastně to že upozorňuje že něco není v pořadku. k dělům je potřeba mít rozvod vody s tlakem okolo 30Barů plus elektriku na kompresor který dělá další vzduch který žene do trysek a trubínu která žene už malé částečky vody a tvoří už vlastně sníh.
pak jsou tyče které se dělí na dva druhy- první je ten kde má tyč svůj vlastní kompresor který dělá vzduch a žene ho do trysek.tato tyč je také mobilní dá se umistit k jakém koliv hydratu(přípojce) který je na kopci- potřebuje samozřejmě vodu a elektriku je to vlastně také nizkotlaký systém
druhý typ tyčí je vysokotlaký který potřebuje vodu a vzduch. takže musí být u čerpadla ještě velký kompresor a v kopci rozvod vzduchu. každá tyč musí svůj stojan a k němu hydrant kde se pouze pustí ta voda a vzduch zároveň.
už mě moc nebaví psát ale kdyby Vám nebylo něco na mém výkladu jasné klidně se zeptejte. zasněžování je moje hobby a zároveň práce 8)


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: stř pro 29, 2010 6:30 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pát lis 26, 2010 8:16 pm
Příspěvky: 522
Bydliště: Vysočina
jirmicz píše:
konečně mám chvili času takže můžu napsat svoje zkušnosti co se zasněžování týká :)
sněžným dělům vrtulým se říka nízkotlaká. mají výhodu v tom že se dají jakkoliv přesouvat, udělaji hodně sněhu za docela krátkou dobu-taky zaleží jak moc okruhů(trysek) se pustí. reflektory mají k tomu aby byli v noci vidět a majáček slouží k tomu když je na děle problém(vypadlá pojistka)vlastně to že upozorňuje že něco není v pořadku. k dělům je potřeba mít rozvod vody s tlakem okolo 30Barů plus elektriku na kompresor který dělá další vzduch který žene do trysek a trubínu která žene už malé částečky vody a tvoří už vlastně sníh.
pak jsou tyče které se dělí na dva druhy- první je ten kde má tyč svůj vlastní kompresor který dělá vzduch a žene ho do trysek.tato tyč je také mobilní dá se umistit k jakém koliv hydratu(přípojce) který je na kopci- potřebuje samozřejmě vodu a elektriku je to vlastně také nizkotlaký systém
druhý typ tyčí je vysokotlaký který potřebuje vodu a vzduch. takže musí být u čerpadla ještě velký kompresor a v kopci rozvod vzduchu. každá tyč musí svůj stojan a k němu hydrant kde se pouze pustí ta voda a vzduch zároveň.
už mě moc nebaví psát ale kdyby Vám nebylo něco na mém výkladu jasné klidně se zeptejte. zasněžování je moje hobby a zároveň práce 8)

Zajímalo by mě, vlastně jaká je efektivnost obou variant..tím myslím třeba poměr kw/m3 vyrobeného sněhu u obou zařízení a to samé i se spootřebou vody..Díky


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: stř pro 29, 2010 8:35 pm 
Offline
Funitel
Uživatelský avatar

Registrován: stř zář 15, 2010 3:22 pm
Příspěvky: 207
Děkuji jirmiczovi za ochotu a znalosti :wink: Zatím jsem s informacemi spokojen, nicméně jistě se další dotazy vyrojí 8)


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: stř pro 29, 2010 11:04 pm 
Offline
2S
Uživatelský avatar

Registrován: pon pro 29, 2008 10:24 pm
Příspěvky: 270
Bydliště: Rokytnice nad Jizerou
Zajímalo by mě, vlastně jaká je efektivnost obou variant..tím myslím třeba poměr kw/m3 vyrobeného sněhu u obou zařízení a to samé i se spootřebou vody..Díky[/quote]
no ono hlavně vlastně zaleží na povětrnostních podmínkách(vlhkost, teplota ,vítr) je to hodně složité a nedá se to jentak říct co je lepší. můžu někde najít tabulky které jsou ale pouze orientační. nejlepší je když je kombinace obou variant. nejvíce samožřejme zaleží na kopci a pojektantovi(investorovi) na invetstici, kterou chce použít.
třeba pro malou sjezdovku stačí pouze nízkotlaký systém. není potřeba kompresovna jenom čerpadlo na vodu. dají se použít jak vrtule tak tyče s kompresorem.
musí se pusozovat kontrétní kopec nejde to říct je lepší. jak sem psal je to složité.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: čtv pro 30, 2010 7:13 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: sob lis 28, 2009 11:40 pm
Příspěvky: 511
Bydliště: Praha 8
Děla jsou podle mě výkonější tím pádem i dražší (slyšel jsem, že ty kvalitnější stojí přes 600tisíc), narozdíl od tyčí, myslím, že se spíž hodí na méně frekventované sjezdovky(stojí kolem 100-150tisíc). Ovšem tyto informace jsou asi 5 let staré nevím, jak se to změnilo...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: pát pro 31, 2010 12:00 am 
Offline
2S
Uživatelský avatar

Registrován: pon pro 29, 2008 10:24 pm
Příspěvky: 270
Bydliště: Rokytnice nad Jizerou
MTA píše:
Děla jsou podle mě výkonější tím pádem i dražší (slyšel jsem, že ty kvalitnější stojí přes 600tisíc), narozdíl od tyčí, myslím, že se spíž hodí na méně frekventované sjezdovky(stojí kolem 100-150tisíc). Ovšem tyto informace jsou asi 5 let staré nevím, jak se to změnilo...

no vrtule začíná okolo půl mega a může být klidně i třeba za dva. záleží na výrobci a typu. jinak zase musíš brát jaká to je tyč nízkotlaká nebo vysoko. kde taky musíš počítat s kompresorem ten je cca mega a plus rozvody vzduchu. říkám záleží na kopci kde chceš zasněžovat.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sněžná děla vs Sněžné tyče
PříspěvekNapsal: pát pro 31, 2010 8:53 pm 
Offline
3S
Uživatelský avatar

Registrován: pát lis 26, 2010 8:16 pm
Příspěvky: 522
Bydliště: Vysočina
Nevíte někdo náhodou, za jaké ceny se prodává příslušenství k dělům? Stacionární věž, otočné rameno a ta vertikálně posuvná věž..


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz